Sıkça Sorulan Sorular

Stüdyo Santral’in öğrenci kapasitesi ne kadardır?

Stüdyo Santral’de  1, 2 ve 4 kişilik toplam 150 oda bulunmaktadır. 

Yazın yurttan ayrılırken depozito ücretimi geri alabilir miyim?

Öğrenci bir sonraki eğitim-öğretim yılı için konaklamaya devam edecekse depozito ücreti iade edilmez. Eğer öğrenci yurt ile tamamen ilişkisini kesiyorsa depozito iadesi oda kontrolü yapıldıktan sonra tespit edilen bir hasar yoksa tamamı, eğer hasar tespit edildiyse zarar karşılandıktan sonra geri kalan iade edilir.

Yurttan çıkış işlemi yapmadan gidersem ne olur?

Öğrenci aranarak özel eşyasının alması için gerekli uyarı yapılır. Eğer uyarılara rağmen gün içerisinde eşyalarını almazsa atık olarak değerlendirilerek dışarıya konur. 

Fiyata neler dâhil?

Stüdyo Santral oda fiyatlarına; kahvaltı, elektrik, su, ısıtma/soğutma, fiber optik internet, teknik destek, mutfak kullanımı, çalışma salonları, 3 günde bir oda temizliği, haftada bir çarşaf değişimi, günlük çöp toplama, 7/ 24 resepsiyon hizmeti, posta ve 7/24 güvenlik dahildir.

Oda tipleri neler? Kendim seçim yapabiliyor muyum?

1, 2 ve 4 kişilik olarak tasarlanan odalarımız; Standart, Bahçe ve 4 kişilik rezidans oda tipi olarak üçe ayrılmıştır. Web sitesinden oda tiplerinin bilgi ve fotoğraflarına ulaşabilirsin. Daha fazla detay  için info@studiosantral.com’a mail atıp bilgi alabilirsiniz. Rezervasyon döneminde yerimiz olduğu takdirde istediğin oda tipini seçebilirsiniz.

Rezervasyon yaptırmadan önce gelip yurdu görmem mümkün mü?

Tabii ki, info@studiosantral.com’a bilgilerini yolla biz de seni arayalım!

Oda arkadaşımla dönem içerisinde anlaşamazsam ne olacak?

Nadir olarak anlaşmazlıklarla karşılaşılsa da oda değişiklik dilekçenizi yönetime ulaştırmanız taktirde, dilekçeniz değerlendirilip yurttaki uygunluk doğrultusunda başka bir oda ile değişiklik yapıla bilinir. 

Giriş yaptıktan sonra oda değişikliği yapabilir miyim?

Her oda değişikliği talebi bireysel olarak ve odanın uygunluk durumuna bağlı olarak değerlendirilir. Bu tip bir isteğin olduğunda başvuru dilekçesi doldurup, uygunluğa göre başka odaya transfer olma imkânın olabilir. Oda değişikliğinden doğan fiyat farkı, konaklama süresine orantılı olarak hesaplanır ve değişiklik tarihinden itibaren geçerlidir.

Her sene aynı odada kalmak istiyorum, bu mümkün müdür?

Yurt başvurusu ve oda yerleştirmeleri her yıl yeniden yapıldığından aynı odada kalmak istediğiniz takdirde gitmeden önce dilekçe vererek isteğinizi belirtmelisiniz. Yurt yönetimi tarafından değerlendirilip uygunluk olduğu taktirde öncelik size sağlanacaktır. 

Gün içerisinde ziyaretçi kabul edebilir miyim? Gelen ziyaretçiler odamda gece kalabilir mi?

Bütün öğrencilerimizin rahatı için dışarıdan başka bir öğrenci, akraba, anne veya kardeş gibi üçüncü şahıslar yurt içerisinde konaklayamaz. Günlük ziyaretçi saatleri 08.00-23.30 arasındadır. Bu saatler dışında yurda üçüncü kişilerin giriş -çıkış yapması kesinlikle yasaktır. Not: Kız öğrenci yurdu olduğu için erkekler yurda ziyaretçi olarak alınmaz.

Odamda ihtiyacım olan her şey var mı?

Stüdyo Santral’e gelirken yanında sadece bavulunu getirmen yeterlidir. Odalarda yatak, çalışma masası, sandalye, gardırop ve değerli eşyalar için kişisel kasalar vardır. Odada yalnız kalmıyorsan oturma alanı ve banyoyu oda arkadaşınla paylaşman gerekir. 

Bavuluma neler koymalıyım?

Özel eşyalar, kıyafet, saç kurutma makinesi, havlu, bornoz gibi kişisel banyo ve yatak malzemelerini ayrıca sabun, şampuan, duş jeli, deterjan ve tuvalet kâğıdı gibi kişisel bakım ve temizlik ürünlerini senin getirmen gerekir.

Odamda kullanmadığım eşyalarımı tutabileceğim bir yer var mı?

Evet, B blok -2 kat alanımızda valiz odamız bulunmaktadır. Kullanmadığınız eşyalarınızı düzenli bir koli ve yaz valiz içerisinde hazırladıktan sonra resepsiyonda doldurulan form ile eşyalarınızı valiz odasında konaklama süreniz boyunca tutabilirsiniz. Kaybolan ve zarar gören eşyalarınız için işletmemiz sorumluluk almaktadır.  

Oda temizliğini kim yapıyor?

Oda temizliği hazırlanan programa doğrultusunda temizlik elemanları tarafından 3 günde bir, ortak alanların temizliği ise günlük yapılır. Ayrıca haftada 1 çarşafların değişimi ve günlük çöp alımı yapılmaktadır.   

Odamda teknik bir sorun olduğunda kimi arayacağım?

Tüm arızaları resepsiyona whatsapp cep ya da odalardan 901 nolu dahili hattımızı arayarak bildirebilirsin. Ayrıca, web sitesinde sana sağlanan üyelik bölümündeki “Teknik Servis Arıza Formunu” da doldurabilirsin.

Yerleştirildiğim odaya girdiğimde demirbaş eşyalardan birinin arızalı / bozuk olduğunu gördüm. Ne yapmalıyım?

Oda demirbaşlarında gördüğün eksik ve hasarı, oda tesliminden itibaren iki gün içinde yurt yönetimine bildirmelisin. Aksi takdirde eksik ve hasardan sorumlu tutularak ilgili tutarı ödemek durumunda kalabilirsin.

Oda kartımı kaybettim. Ne yapmalıyım?

Yurdumuzda konaklayan tüm öğrencilerimizin kendine ait oda kartı bulunmaktadır. Kaybettikleri takdirde resepsiyona başvurarak Stüdyo Santralın belirlemiş olduğu fiyat doğrultusunda ödeme yapıp yeni oda kartı temin etmeleri gerekmektedir.

İçeride sigara içilebilir miyim?

Stüdyo Santral binaları içindeki odalarda ve tüm kapalı alanlarda sigara ve diğer tütün ürünleri kullanımı 4207 no’lu yasa gereği yasaktır. Kural ihlalinde yasanın gerektirdiği yaptırımlar ve el kitapçığında yazanlar uygulanır.

Yurtta Alkol İçebilir miyim?

Yurt içerisinde herhangi bir yerde alkol kullanımı yönetmeliğe göre yasaktır. Ayrıca yurda alkol sokmak veya alkolü giriş yapmak kural ihlali sayılacağından gerekli disiplin işlemi uygulanır. 

Çamaşırhaneyi nasıl kullanabilirim?

Çamaşırhane B blok -1 katında bulunmaktadır. Resepsiyondan alacağınız jeton ile çamaşırhaneyi kullanabilirsiniz.

Çamaşırhanede eşya bırakırsam/unutursam ne yapılır?

Çamaşırhaneler yurtlarda konaklayan tüm öğrencilerimizin kullanımına 7/24 açık olduğu için çamaşırhanede bırakılan/unutulan eşyaların sorumluluğu öğrencilerimize aittir. Kaybolan çamaşırlardan yurt yönetimi sorumlu değildir.

Yemek yapabileceğim bir yer var mı?

Evet, ortak mutfak alanlarını kullanabilirsin. Mutfaklar, basit ve pratik yemek pişirme amacı ile tasarlanmıştır. Mutfakların kullanımı sırasında size verilen el kitapçığını dikkatlice okumanızı ve sizden sonraki mutfağı kullanan arkadaşlar için de hijyen kuralları çerçevesinde hareket etmenizi rica ederiz. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği için restoranlar var. Yemek saatleri dışında acıkırsan da oda hizmeti ya da kafe var.

Sabah kahvaltısı ve Akşam Yemeği var mı?

Yurdumuzda her gün 07:00 – 10:00 saatleri arası kahvaltı verilmektedir. Akşam yemeği hizmetimiz yoktur.

Ortak Mutfaklarda kirli bulaşıklarımı bırakırsam ne olur?

Ortak mutfaklarda bırakılan/unutulan eşyaların sorumluluğu öğrencilerimize aittir ve bir gün süreyle sahip çıkılmayan mutfak gereçleri atılır.

Revir bulunmakta mıdır?

Evet, yurdumuzda revirimiz bulunmakta olup hemşiremiz hafta içi hizmet vermektedir.

7/24 güvenlik var mı?

Studio Santral yurdumuz 24 saat güvenlik görevlileri ve kapalı devre kamera sistemi ile izlenmektedir.

Öğrenci sağlık sorunu yaşadığında ne yapılıyor?

Öğrencinin sağlık sorunu yaşaması durumunda o an görevde olan personel tarafından sağlık ekipleri yada ambulans aranarak öğrenci hastaneye sevk ettirilir. 

Otopark var mı?

Yurdumuzun önünde kısıtlı sayıda park adedi bulunmakla beraber, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin girişinde ve yurdumuzun yan tarafında otopark hizmeti bulunmaktadır.

Hızlı internet var mı?

Studio Santral’ın her yerinde kablosuz Fiber ile internet bağlantısına sahipsiniz. Dilerseniz diğer internet opsiyonları hakkında da detaylı bilgiyi resepsiyondan alabilirsiniz.

Adıma gelen kargoyu nereden teslim alabilirim?

Kişisel kargo teslimatları senin kendi sorumluluğundadır. Kurye tarafından yurt danışma ya da idari ofisine bırakılan kargo paketleriyle ilgili olarak (herhangi bir zarar, kayıp durumunda) yurt yönetimi sorumlu tutulamaz. 

Evcil hayvan getirebilir miyim?

Ne yazık ki, Studio Santral’de evcil hayvan barındırmak yasaktır.

Odalarda telefon var mı?

Evet, odalardaki telefonlarınız ile dışarıdan arama alabiliyor, Studio Santral içindeki dilediğin arkadaşını oda numarasını girerek arayabiliyorsun. Ailen Studio Santral’ı aradığı takdirde vakit kaybetmeden oda numaranla sana ulaşabilir.

Elektrik, su gibi faturaları ben mi ödeyeceğim?

Hayır; elektrik, su, ısıtma ve soğutma giderleri oda fiyatına dâhildir.

Merkezi Sistem Isıtma var mı?

Yurdumuzda merkezi kalorifer sistemi ile ısınma sağlanmaktadır.

Su Deposu ve Jeneratör var mı?

Yurdumuzda herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için su deposu ve jeneratör mevcuttur.

Studio Santral’e 24 saat giriş yapabilir miyim? Studio Santral’e giriş çıkışlarımda kontrol olacak mı?

Studio Santral’de herhangi bir giriş çıkış saat kısıtlaması yoktur. Yurda kaydolduğunuzda size vereceğimiz elektronik kartlar ile binaya ve odalara girişinizi sağlayacaksınız.

Yurda giriş çıkış saatleri var mı?

Studio Santral öğrencileri istedikleri zaman giriş çıkış yapabilir. Fakat giriş çıkış esnasında çevreye rahatsızlık vermemeye özen gösterilmelidir. 

Studio Santral’de alışveriş yapabileceğim yerler var mı?

Evet, ortak alanımızda Standart Cafe’mız bulunmaktadır.

Kafeye dışarıdan arkadaşlarım gelebilir mi?

Evet, Studio Santral’in girişlerinde yer alan kafeler dışarıya açıktır.

Dışarıdan yemek sipariş edebiliyor muyum?

Evet, yemek siparişi verdiğiniz takdirde, siparişiniz vardığında resepsiyon odanıza arayarak sizi bilgilendirecektir.

Yurt oda, pencere, koridor ve diğer yerlere afiş, poster, duyuru resim v.s. asılabilir veya yazı yazılabilir mi?

Studio Santral’de yurt müdürünün onayı alınmadan herhangi bir duyuru veya afiş ve yazı asılmasına izin verilmemektedir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi ne kadar uzaklıkta?

Studio Santral’den İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul kampüsüne yürüyerek yalnızca 1 dakika!

Şehir merkezine ulaşım var mı?

Studio Santral’in hemen önünden geçen otobüs ve minibüslerle kolaylıkla şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğin gibi, Santral İstanbul ‘dan kalkan servisleri de kullanabilirsiniz. 

Yurdun yakınında sağlık kuruluşu banka vs. var mı?

Yurdumuzun hemen girişinde tüm bankalara ait ATM bulunmaktadır. Ayrıca ana yol üzerinde eczane, market, kafe ve restoranlar bulunmaktadır. En yakın Eyüp Devlet Hastanesi araçla 4 dk.  sürmektedir.

Yurt ne zaman inşa edildi? Deprem Yönetmeliğine uygun mu?

Deprem Yönetmeliği’ne uygun olarak inşa edilen Studio Santral, Eylül 2014’te faaliyete geçmiştir. 

Yurdunuz Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir yurt mu?

Yurdumuz Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ve yine onun denetimi ve kontrolündedir.

Yaz tatili dönemlerinde yurtlarda kalabilir miyim?

Evet, yurdumuz olağanüstü durumlar olmadığı takdirde 365 gün açıktır. Kayıtlarımız yaz (1 Temmuz- 30 Ağustos) ve kış (1 Eylül – 30 Haziran) olmak üzere iki dönemliktir.

Studio Santral’den çıkarılırsam, sonraki dönemlerde yine girebilir miyim?

Yurtlardan çıkartılan veya Yurt Kurallarına aykırı davranışları görülen öğrenciler, Yurt Komisyonu kararı ile bir daha yurtlara alınmayabilirler.

Okuldan uzaklaştırma cezası alan öğrenci yurtta kalabilir mi?

Okuldan ilişkisi kesilmediği sürece yurtta kalabilir.

Kurallara uymamanın yaptırımı nedir?

Yurt Yönergesinde belirtilen kurallarına uymayan öğrenciler hakkında, Yurt Müdürlüğü ve Yurt Komisyonu tarafından gerekli uyarı ve ceza işlemi prosedür doğrultusunda uygulanır.

Studio Santral'de odamı rezerve etmek için ne yapmalıyım?

Studio Santral’deki yerini ayırtmak için tek yapman gereken info@studiosantral.com adresine bir mail atmak!

Bize göndereceğin mailde aşağıdaki bilgilerin kesinlikle bulunması gereklidir;

a) Konu hanesine adın-soyadın,
b) Okuduğun bölüm ve rezervasyon yapmak istediğin oda türü,
c) Nüfus kağıdının taralı kopyası/resmi,
d) Son olarak aşağıdaki banka hesaplarından birine 2000 TL rezervasyon ücreti/cayma akçesi/depozito yatırıp dekontunu maile eklemen gerekmektedir.

Yukarıdaki yazılı olan belgeleri hazırlayıp bize mail ile gönderdiğin takdirde Studio Santral’e rezervasyon işlemlerin tamamlanmış olacaktır.

Rezervasyon talebiniz elimize ulaşmıştır. Evraklarınız kontrol edilerek size 48 saat içerisinde teyit maili yollanacaktır.Rezervasyon ücreti olarak belirlenen 2000-TL. tutarındaki bedel şarta bağlı cayma akçesi veya Studio Santral Öğrenci Sözleşmesi’nin depozito bedeli niteliğindedir.

  1. Rezervasyon yaptıran öğrencilerin, 1 Eylül öncesine kadar rezervasyonlarını iptal etmesi halinde 2000-TL tutarındaki rezervasyon ücreti Studio Santral tarafından iade edilecektir.
  2. Kayıt aşamasına geçilip, Studio Santral Sözleşmesi imzalanması ve ödeme yapılması durumunda rezervasyon bedeli Studio Santral Öğrenci Sözleşmesi uyarınca depozito bedeli olarak kabul edilecektir.
  3. 1 Eylül öncesinde rezervasyonunu iptal etmeyen ve kayıt yaptırmayan öğrencilerden alınan rezervasyon bedeli cayma akçesi niteliğinde olup Studio Santral tarafından iade edilmeyecektir.

Studio Santral Banka Hesapları:
Alıcı Adı: Silahtarağa Gayrimenkul Yatırım A.Ş.
Alıcı Adresi: Mim Kemal Öke Caddesi Lal Apartmanı No:23/5 Şişli – İstanbul

Denizbank Avrupa bir Özel Bankacılık Merk. Şb.
Hesap No: 4680-7544524-351
Iban no : TR83 0013 4000 0075 4452 4000 01

Akbank  Gayrettepe Ticari Şb.
Hesap No: 0040684
Iban No: TR61 0004 6007 8988 8000 0406 84

Vakıfbank Esentepe Şb.
Hesap No: 2427903
Iban No: TR89 0001 5001 5800 7302 4279 03

Konaklama ücreti ödeme seçenekleri nelerdir?

Ödemenizi online olarak yapabileceğiniz gibi banka havalesi ile de yapabilirsiniz.  Ödeme seçeneklerimiz;


• Banka havalesi veya Kredi Kartı tek çekim
• Kredi Kartına 5 taksit veya 10 taksit seçenekleri bulunuyor. 
• Studio Santral Kız öğrenci yurduna da direk ödeme yapabilirsiniz. 

Rezervasyonlar için iptal süresi ve cezai yaptırımı nedir?

Özel eşyalar, kıyafet, saç kurutma makinesi, elektrikli traş makinesi, havlu, bornoz gibi kişisel banyo ve yatak malzemelerini ayrıca sabun, şampuan, duş jeli, deterjan ve tuvalet kağıdı gibi kişisel bakım ve temizlik ürünlerini senin getirmen gerekir.

Kayıt için gerekli evraklar nelerdir?

• Nüfus cüzdan fotokopisi

• İkametgâh belgesi

• Öğrenci olduğunuza dair okuldan alınan belge

• Sağlık raporu (sağlık durumunun toplu yerde yaşamaya uygun olduğunu gösteren) (Sağlık kurumlarından alınan sağlık raporu)

• Adli sicil belgesi

• 2 adet vesikalık fotoğraf.

Engelli ya da sağlık sorunu bulunan bir öğrenciyim. Kayıt öncesinde bu duruma dair rapor getirmek durumunda mıyım?

Engelli öğrenciler engel durumlarına, sağlık sorunu bulunan öğrenciler ise yurtta kalmalarına engel bir durumlarının olmadığına dair bir sağlık raporunu yurt yönetimine kesin kayıt öncesinde ibraz etmek durumundadır. 

İptal ettiğim rezervasyon için iade prosedürü nasıldır?

Rezervasyon sırasında yaptığınız ödeme şekline göre iade prosedürü uygulanır.